Kompletny poradnik o tym jak się usamodzielnić.
Żyjemy w ciekawych czasach to na pewno. Z jednej strony wysoka inflacja i ogólna niepewność, a z drugiej niskie bezrobocie i dużo więcej perspektyw niż kiedykolwiek wcześniej. Mieszkań i pracy nie brakuje co nie zmienia faktu, że usamodzielnienie się wcale nie jest takie łatwe. Więc jak się usamodzielnić?
Jak czytać ten wpis?
Zanim zaczniemy, ten wpis to cała moja wiedza zebrana w jedno miejsce. Wcześniej, przez 3 lata mieszkania na swoim opisywałem niektóre aspekty bardziej szczegółowo niż tutaj dlatego w tekście będą odnośniki do innych wpisów. Dla pełnego obrazu warto je również przeczytać.
Podane koszty i opinie są subiektywne. Starałem się jak najlepiej zobrazować stan faktyczny, ale tak wiele czynników ma na to wpływ, że jest to niemal niemożliwe. Mogę jedynie oszacować wartości takie jak koszty mediów czy jedzenia. Mimo, że wszystkie dane starałem się podać tak by były jak najbliższe prawdzie to niestety nie wiem jakie dokładnie będą u Ciebie.
Moja historia i garść statystyk
Przeprowadzka to punkt zwrotny i okres od którego, śmiało możemy mówić o samodzielnym życiu. Przeprowadziłem się końcem 2020 roku, czyli w samym środku światowego zamieszania spowodowanego wiadomo czym. Nie mieszkam sam. Razem ze mną mieszka moja dziewczyna Marta, więc moja opinia będzie nico bardziej pomocna dla par, które planują wspólnie zamieszkać. Jeśli jesteś singlem, spokojnie o tym też będzie. Właściwie w obu przypadkach cały proces jest taki sam, z wyjątkiem kosztów. Na potrzeby tego wpisu wszystkie koszty podzieliłem i przedstawiłem w formie jednoosobowej.
W jakim wieku się wyprowadzamy?
Według PAP w 2021 roku średni wiek wyprowadzki z domu rodzinnego to blisko 29 lat (dokładnie 28 lat i 8 miesięcy). W ostatnim czasie obserwujemy wzrost tej średniej, bo przypomnijmy w roku 2019 średni wiek wyprowadzki wynosił niewiele ponad 27 lat. Zmiany te mogą wynikać z ogólnie panującej niepewności w naszym regionie i chwilowym pogorszeniem środowiska gospodarczego.
Źródło –> Polacy mieszkają z rodzicami prawie do 30-tki.
Ja gdy się przeprowadzałem miałem ukończone 25 lat, pracowałem na etacie i przygotowywałem się na ten krok odpowiednio wcześniej. Swoją decyzję przemyślałem i przystąpiłem do przygotowania planu usamodzielnienia się. Ciebie również zachęcam do stworzenia takiego planu. Pochopne decyzje z reguły źle się kończą, więc jeśli zamierzasz się usamodzielnić dobrze to przemyśl i zaplanuj wszystko wcześniej.
Jak się usamodzielnić? – Tworzymy plan
Wyznaje bardzo pragmatyczne podejście do życia i zmian. Planuję wszystkie duże ruchy w moim życiu. Przeprowadzka i usamodzielnienie się to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Dlatego aby wszystko poszło dobrze zaplanujmy to.
Niezależnie od tego czy idziesz na studia czy po porostu pracujesz i chcesz się usamodzielnić stworzenie takiego planu znacznie Ci pomoże.
Nie musisz wszystkiego zapisywać na kartce, chcę tylko abyś to przeczytał i o tym pomyślał. Pisanie jest wskazane ale nie jest wymagane. Możliwe, że samo spojrzenie na to co znajduje się poniżej skłoni Cię do refleksji i pomoże podjąć odpowiednią decyzję.
Z czego będzie składał się taki plan:
- Nastawienie mentalne
- Koszt
- Praca i zarobki
- Zaradność
- Przeprowadzka
- Edukacja
Jak widzisz sam proces przeprowadzki znajduje się niemal na końcu mojej listy. To efekt finalny na który musisz zapracować.

Planujesz wyprowadzkę?
Napisałem krótki poradnik, który Ci to ułatwi
- jak znaleźć odpowiednie mieszkanie
- na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie
- umowa i warunki najmu
- jak oszacować koszty życia
- jak sprawnie się przeprowadzić
- wszystkie potrzebne załączniki
Nastawienie mentalne – kim musisz być mentalnie by wszystko ogarnąć
Zacznij od nastawienia mentalnego. Odpowiedz sobie na pytanie, co da Ci przeprowadzka. Do czego jest Ci potrzebna i co zmieni w Twoim życiu. Czy na obecnym etapie swojego życia jesteś na nią gotowy mentalnie.
Mentalnie musisz być pewny siebie i przekonany o tym, że Ci się uda i sobie poradzisz. Jeśli jesteś singlem cała odpowiedzialność spada tylko i wyłącznie na Ciebie, to ciężka decyzja. Pary mają nico lepiej. Wszystkie rozterki i wątpliwości możecie przegadać i wspólnie podjąć odpowiednią decyzję. Kluczem do sukcesu jest decyzja. Ten poradnik znacznie zwiększa Twoje szanse na podjęcie dobrej decyzji.
Tylko nie mów że się nie da i że nie masz pieniędzy. To wymówki. Zawsze się da, przeczytaj ten poradnik, wszystko zaplanuj i działaj!
Jak się usamodzielnić bez pieniędzy – będzie ciężko
Bez pieniędzy będzie ciężko, więc zastanówmy się ile musisz mieć żeby się przeprowadzić i utrzymać.
Koszty przeprowadzki
Dla czytelniejszego przekazu załóżmy, że jesteś singlem, mieszkasz w średnim mieście i przeprowadzasz się do nowego mieszkania oddalonego o nie więcej niż 50km. Wszystkie kalkulacje i szacunkowe ceny oprzemy o ten przykład.
Ile kosztuje przeprowadzka – jednorazowe koszty przeprowadzki jakie musisz wziąć pod uwagę
- transport (koszty przeprowadzki)
- brakujące meble, urządzenia RTV i AGD
- drobne rzeczy (do kuchni, sypialni, salonu i łazienki)
- kaucja zwrotna przy podpisywaniu umowy
Dokładne koszty opisałem tutaj –> Ile kosztuje wyprowadzka od rodziców?
Transport
Jeśli zamierzasz przeprowadzić się na własną rękę to twój koszt wyniesie od 300 do 400zł w zależności czy dysponujesz pojemnym samochodem. Przykładowo wynajem auta dostawczego to koszt +/- 200zł za dobę plus paliwo 100-150zł.
Jeśli nie masz samochodu i możliwości możesz skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej, która wykona całą robotę za Ciebie. Średni koszt pracy 2 osób to 150-200zł za godzinę. Przyjmijmy, że masz mało rzeczy do przewiezienia. W takim układzie czas przeprowadzki nie powinien przekroczyć 4 godzin ze spakowaniem, transportem i wniesieniem do nowego mieszkania. Za taką usługę przyjdzie Ci zapłacić od 600 do 800zł.
Brakujące meble i urządzenia RTV AGD
Kolejne koszty o których ja sam nie myślałem na etapie planowania swojej przeprowadzki a finalnie sporo mnie kosztowały to meble i urządzenia domowe. Pomyśl jakie rzeczy możesz zabrać ze miejsca w którym aktualnie mieszkasz, a co będziesz musiał kupić. Wszystko zależy od mieszkania, które zamierzasz wynająć. Listę potrzebnych rzeczy sporządzisz po znalezieniu wstępnej oferty twojego nowego mieszkania.
Drobne rzeczy
Wprowadzasz się a w mieszkaniu puste szafki i półki. Musisz kupić potrzebne rzeczy. Sztućce, ręczniki, naczynia, garnki itp. Musisz wyposażyć kuchnię, łazienkę i sypialnię w niezbędne akcesoria. Podam Ci średnie ceny moich zakupów z 2020 roku i doliczymy do tego 20% biorąc pod uwagę znaczny wzrost cen. Dzięki temu będziesz w stanie oszacować ile mniej więcej takie dodatki mogą kosztować teraz.
- wyposażenie kuchni – 650zł
- wyposażenie łazienki + środki czystości – 400zł
- wyposażenie sypialni – 300zł
- pierwsze zakupy – 300zł
W sumie na całość musisz przygotować średnio około 2000zł. Jest to suma moich wydatków z 2020 roku plus 20%.
Kaucja zwrotna
Kaucja to zabezpieczenie wynajmującego mieszkanie na wypadek wyrządzenia przez najemcę szkód lub niepłacenia zobowiązań. Wysokość kaucji to z reguły równowartość miesięcznego czynszu za mieszkanie, ale bywa, że jest ona większa. Kawalerka w średnim mieście to koszt 1400-2000zł, więc tyle przyjmijmy.
Jak się usamodzielnić – podsumujmy jednorazowe koszty przeprowadzki.
Scenariusz optymistyczny – 3500zł
Sam ogarniasz transport, przeprowadzasz się do umeblowanego mieszkania lub masz swoje meble i urządzenia. Udało Ci się znaleźć tanią ofertę najmu. W takim wypadku wydasz około 3500zł.
Scenariusz pesymistyczny – 6000zł
Nie masz prawka, nikt nie chcę CI pomóc. Korzystasz z firmy przeprowadzkowej. W nowym mieszkaniu brakuje kilku mebli i niezbędnych urządzeń więc musisz je kupić. Mieszkanie jakie znalazłeś jest w górnych widełkach cenowych więc na całość wydasz około 5000-6000zł.
Jak się usamodzielnić – Koszty utrzymania singla w kawalerce
Tak jak w przypadku jednorazowych kosztów, na potrzeby tego wpisu możemy uśrednić i przyjąć model singla z średniego miasta.
Moje koszty życia opisałem dokładnie w tym wpisie –> Ile kosztuje życie w kawalerce?
Przykład poniżej to mieszkanie w kamienicy, ogrzewanie gazowe, brak czynszu do spółdzielni mieszkaniowej.
W skład kosztów utrzymania wchodzi
Podane ceny to średnia roczna w przeliczeniu na 1 osobę.
- czynsz – 1400-2000zł
- woda – 30zł
- gaz – 175zł
- prąd – 65zł
- wywóz nieczystości – 35ł
- Internet i telefon – 90-100zł
- jedzenie – 750-800zł
Łącznie koszt utrzymania to od 2545zł do 3200zł za miesiąc.
Para ma lepiej
Mieszkanie razem bardziej się opłaca. Dzielą się koszty czynszu i niektórych mediów takich jak prąd czy ogrzewanie. Wspólne gotowanie i zakupy to również niezła oszczędność. Osobiście mieszkam ze swoją dziewczyną w małej kawalerce 35m2 i jest całkiem nieźle, jeśli jesteś ciekawy jakie mam o tym zdanie sprawdź ten wpis –> Para w kawalerce obserwacje po 3 latach
Ile trzeba zarabiać by się usamodzielnić – praca i zarobki
Wiesz już mniej więcej kim musisz być, ile musisz mieć oszczędności i ile musisz regularnie zarabiać. Przypomnijmy:
Na start potrzebujesz od 3500 do 6000zł.
Na utrzymanie potrzebujesz od 2545zł do 3200zł miesięcznie.
Oszczędności
Przed usamodzielnieniem się musisz mieć oszczędności. Nie ma innej możliwości. Jeśli już pracujesz i nie masz oszczędności to oszczędzanie powinno być Twoim priorytetem. O finansach również znajdziesz na moim blogu.
Kilka sposobów na to jak oszczędzić parę stówek –> Jak efektywnie oszczędzać – sprawdzone sposoby
Regularny dochód
Wiesz już ile potrzebujesz i ile zarabiasz. Jeśli Twoja aktualna praca wystarcza to dobrze, damy rade. Jeśli nie, musisz coś zmienić w swoim planie. Masz dwie opcje. Zwiększenie zarobków lub zmniejszenie standardu życia. Zdecydowanie lepiej wybrać tę pierwszą opcję.
Twoja pensja musi pokrywać wszystkie miesięczne zobowiązania plus powinno z niej zostać minimum 30%. Te dodatkowe pieniądze wykorzystasz na dojazd, utrzymanie samochodu, ubrania czy nieoczekiwane wydatki. Jeśli twoje planowane koszty życia wyniosą 2800zł to fajnie byłoby zarabiać minimum 3600zł.
Nadwyżki finansowe przeznaczysz na zabezpieczenie przyszłych ruchów.
Jak się usamodzielnić – zarabiaj więcej
Nie mam konkretnej odpowiedzi na to jak zarabiać więcej ale mogę dać Ci kilka rad. To ile zarabiasz jest skorelowane bezpośrednio z tym kim jesteś. Jeśli jesteś człowiekiem ambitnym szukasz rozwiązań a nie usprawiedliwień będziesz zarabiał dużo. Ciągle musisz iść do przodu. Narzekają tylko Ci co stoją w miejscu. W Polsce również da się dobrze zarabiać a każdy zdrowy człowiek jest w stanie zarabiać tyle żeby się utrzymać.
Kilka szybkich porad które pomogą Ci zwiększyć zarobki lub znaleźć lepszą pracę:
- edukuj się i zwiększaj swoje kompetencje
- zmień nastawienie z reaktywnego na aktywne
- planuj swoją karierę
- pomyśl o dodatkowych źródłach dochodu
- regularnie badaj rynek pracy
- zadbaj o swoje CV
- nawet jeśli pracujesz w jednej firmie śmiało możesz rozmawiać z innymi
- jeśli pojawi się okazja nie skreślaj jej od razu tylko sprawdź
- buduj swoją sieć kontaktów i utrzymuj dobre relacje z ludźmi
- ryzykuj jeśli to możliwe
- nie obijaj się po pracy, ciągle próbuj nowych rzeczy
Mieszkając jeszcze z rodzicami możesz pozwolić sobie na większe ryzyko. To dobry moment by spróbować coś zmienić i zaryzykować. W razie niepowodzenia nic nie tracisz. W późniejszym etapie życia ryzykowanie będzie znacznie trudniejsze.
Stań się osobą zaradną
Jeśli masz jeszcze czas i mieszkasz z rodzicami, zacznij wykonywać więcej domowych obowiązków. Pranie, prasowanie, gotowanie czy drobne prace remontowe przydadzą Ci się na swoim. Tak samo samodzielne robienie zakupów czy załatwianie spraw w urzędach, zdecydowanie podbuduje to Twoją pewność siebie i polepszy nastawienie przed usamodzielnieniem się.
Stań się osobą pozytywną i zdyscyplinowaną. Nie narzekaj nie marudź tyko jak już podejmiesz decyzje zrób wszystko co trzeba by się udało. Zamartwianie w takich sytuacjach zdecydowanie nie pomaga. Za to dyscyplina pomoże Ci być bardziej zaradnym. Dzięki niej wypracujesz regularne nawyki i rutyny, które pomogą Ci skutecznie zarządzać swoim czasem i zadaniami.
💡 Masz problem by ruszyć z miejsca i zacząć działać? 🐺
Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu i nie wiesz, od czego zacząć, nie martw się, każdy tak miał.
Przygotowałem dla Ciebie „Starter Pack”. To kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci:
- Zrozumieć swojego wroga.
- Stworzyć strategię walki.
- Zacząć robić rzeczy.
Przygotowałem go dla siebie ale jest tak dobry, że chętnie się nim podzielę.
Sprawdziłem na sobie, DZIAŁA!
👇
Jak szybko się usamodzielnić? – Cięgle się rozwijaj
Nie zapomnij o ciągłym rozwoju i edukacji to równie ważne co wszystkie pozostałe punkty naszego planu. Kto stoi w miejsc i się nie rozwija ten ginie. Trendy szybko się zmieniają, musimy się ciągle dopasowywać.
Co pomoże Ci w rozwoju? Czytaj wartościowe książki i materiały edukacyjne. Oglądaj ciekawych ludzi, wywiady i filmu dokumentalne. Słuchaj podcasty, ucz się nowych języków. Musisz być w ruchu. Ciągły rozwój, ciągle musisz coś tworzyć.
Przeprowadzka to jak już wcześniej wspomniałem największy krok do samodzielności. Fajnie jakby na tym etapie wszystko było już policzone i przemyślane. Po podpisaniu umowy na nowe mieszkanie nie będzie odwrotu. Większość umów ma minimalny okres wypowiedzenia, który wynosi od miesiąca do kilku miesięcy więc uważnie czytaj te zapisy.
W wyżej wymienionych materiałach znajdziesz wszystko na temat przeprowadzki, więc nie będę tu ich poruszał.
Jak się usamodzielnić – Działaj!
Nie martw się na zapas. Zacznij od nastawienia. Jeśli myślisz, że trzeba je zmienić to to zrób. Ustaw swoją głowę na to co trzeba, na sukces. Później policz ile potrzebujesz pieniędzy. Ile na przeprowadzkę ile na utrzymanie, zapisz i zapamiętaj. Następnie przeanalizuj swoją aktualną sytuację finansową. Wypisz ile masz oszczędności i ile zarabiasz. To pomoże Ci sprawdzić w jakim miejscu jesteś.
Teraz już wiesz co musisz poprawić. Zwiększyć zarobki czy zwiększyć oszczędności. Zrób to co trzeba zrobić. Jak już zabezpieczysz się finansowo zacznij szukać mieszkania i planować przeprwadzkę. W międzyczasie zwiększaj swoją zaradność i dyscyplinę. Te dwie cechy charakteru znacznie Ci pomogą w samodzielnym życiu.
Nie martw się wszystko się uda.
Nie bój się zaryzykować ale ryzykuj z głową.
Powodzenia!
Chcesz więcej ciekawego kontentu?
Zapisz się do Newslettera i rozwijaj razem z nami
Bardzo pomocny, szczególnie otworzyłeś mi oczy na kwestie finansowe co pomogło mi zaplanować cały proces przeprowadzki. DZIĘKI GIGA DOBRY ARTYKUŁ 🙂😃
Zdecydowanie bardzo niedoceniany aspekt przeprowadzki. Często ludzie o nim zapominają a czasami przeprowadzka potrafi zjeść naprawdę sporo pieniędzy.