Kilka sprawdzonych sposobów na to jak efektywnie oszczędzać pieniądze
Jeśli nie widziałeś poprzednich wpisów w kategorii oszczędzanie to zapraszam Cię do zapoznania się z nimi i ułożenia swojego planu oszczędzania (sprawdź jak to zrobić). Teraz przedstawię Ci moje sprawdzone sposoby na to jak efektywnie oszczędzać pieniądze. Dam Ci kilka pomysłów i opiszę każdy z nich. Wiec nie przedłużając zaczynamy!
1. Notuj wydatki
Aby sprawdzić gdzie możesz zaoszczędzić, wypadałoby wiedzieć ile i na co wydajesz. Wypisz wszystkie swoje wydatki z określonego okresu czasu np. z jednego miesiąca. Pomorze Ci w tym płacenie kartą, dzięki niej wszystkie twoje transakcje znajdziesz w historii. Jeśli preferujesz płatności gotówkowe zbieraj paragony i regularnie wpisuj je w zeszyt lub tabele excel. Gdy masz już zebrane wszystkie dane, możesz przyporządkować je do odpowiednich kategorii, takich jak np. jedzenie, samochód, przyjemności. Teraz widzisz czarno na białym ile, kiedy i na co wydajesz. Świadomość tego ułatwi Ci dokonanie wyboru, które zakupy są niezbędne a z których możesz spokojnie zrezygnować, tak aby oszczędzać swój kapitał.
2. Jak efektywnie oszczędzać – usługi abonamentowe

Abonament potrafi nieźle nadgryźć Twój budżet domowy. Cyklicznie raz w miesiącu zabiera Ci z pozoru drobne kwoty. Natomiast jeśli korzystasz z kilku usług abonamentowych, proponuje Ci skrupulatnie przyjrzeć się każdej z nich. Są to subskrypcje na różnych serwisach czy portalach streamingowych takich jak netflix, spotify lub dostępy do platform xbox live, playstation plus. Zastanów się, które są niezbędne i czy ze wszystkich regularnie korzystasz, jeśli nie to nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich zrezygnować i zaoszczędzić kilka groszy.
3. Jak efektywnie oszczędzać – małe kwoty tez się liczą!
Zastanów się ile miesięcznie może kosztować jeden jogurcik białkowy wypijany codziennie? Już Ci mówię, 74,70 zł. Robi wrażenie! Wiem to na swoim przykładzie, bo codziennie przez kilka miesięcy rano w pracy wypijałem przynajmniej jeden taki jogurcik. Na pierwszy rzut oka to tylko 2,49zł ale w ujęciu miesięcznym cena robi wrażenie. Tak samo jest z słodyczami, batonikami czy kuponami lotto (gry losowe i hazard to osobna para kaloszy). Zobacz w twoim spisie wydatków co się regularnie powtarza i policz jak dużą stratę ta rzecz generuje w Twoim budżecie.
4. Planuj większe zakupy
Kolejnym ważny aspekt który pomoże ci oszczędzić pieniądze to planowanie większych zakupów. Dobrym przykładem jest zbliżający się teraz okres komunijny. Skoro wiesz, że komunia w rodzinie odbędzie się w maju nie zostawiaj sobie zakupu prezentu na ostatnią chwilę. Zaplanuj to odpowiednio wcześniej, ustal budżet i zacznij oszczędzać. Dzięki tej czynności nie wydasz jednorazowo dużej sumy pieniędzy, tylko rozłożysz ją na mniejsze kwoty odkładane odpowiednio wcześniej. Tak samo będzie z zakupem komputera czy nowego smartfona.
5. Sprawdź swoje umowy i rachunki
Przejrzyj swoje rachunki i porównaj je z konkurencyjnymi firmami w danej branży. Całkiem możliwe, że płacisz więcej niż nowi klienci firmy z którą współpracujesz. Umowy po wygaśnięciu są z reguły przedłużane na takich samych warunkach jak poprzednio.
Podam Ci prosty przykład z przeszłości jaki miałem odnośnie umowy na dostęp do internetu. Pewnego razu postanowiłem wejść na stronę mojego dostawcy i sprawdzić jaka mają ofertę. Od dobrych kilku lat tego nie robiłem dlatego nie wiedziałem czy płacę dużo czy mało. Miałem wtedy internet o transferze 4MB/s i płaciłem 38,24zł miesięcznie. Na stronie znalazłem informację że nowym klientom oferuje się lepsze warunki niż mi, dlatego postanowiłem napisać maila:
Treść mojej wiadomości
Dzień dobry,
Na wstępie pragnę podziękować za tyle lat bezproblemowej współpracy, jako odbiorca który często korzystał z usług firmy ***** mogę stwierdzić, że jakość jak i serwis jest na BARDZO WYSOKIM poziomie.
W tej wiadomości pragnę wyrazić swoje rozczarowanie faktem iż jako długoletni odbiorca i osoba która opłaca wszystkie faktury, mam według mnie dosyć słabe warunki umowy. To znaczy, płacę 38,24zł miesięcznie za internet 4/4 Mb a na stronie głównej w ofercie można przeczytać, że nowi klienci płacą mniej za większy transfer (6/6 Mb)
Jeśli to możliwe, jako długoletni klient uprzejmie proszę o rozważenie zmiany warunków umowy na korzystniejsze. Pod żadnym pozorem nie chcę kończyć z Państwem współpracy, piszę tę wiadomość z nadzieją na pozytywne rozpatrzenie.
Dziękuje za poświęcony czas i zaangażowanie,
pozdrawiam Maciej.
Odpowiedź od dostawcy
Witam
Bardzo dziękujemy za miłe słowa i dotychczasową współpracę.
Po weryfikacji możliwości technicznych zwiększenia prędkości w tej konkretnej lokalizacji informuję, że maksymalnie możemy zaproponować Panu prędkość 6/2 w ofercie na 24 miesiące w kwocie abonamentu 33 zł.
Jeśli zdecyduje się Pan na zmianę oferty prosimy o kontakt telefoniczny Właściciela umowy pod numerem 16 621 ** **.
Pozdrawiam,
Biuro Obsługi Klienta
W tym wypadku napisanie wiadomości wstarczyło by zaoszczędzić 200zł w skali trwania całej umowy czyli w okresie dwóch lat i dodatkowo mieć szybszy internet. Jeśli po mojej widomości odpowiedź byłaby niesatysfakcjonująca, prawdopodobne szukałbym nawiązania współpracy z konkurencją. Podsumowując, sprawdź swoje umowy i zobacz na jakiej uda Ci się zaoszczędzić pieniądze.
6. Sprzedaj niepotrzebne rzeczy

Zastanów się…
Jeśli trzymacz niepotrzebne rzeczy w domu to nieuchronnie tracą na wartości (z wyjątkiem tych, które mogą przynieść zysk w przyszłości, tak zwane dobra inwestycyjne). Kurzą się, rysują, czyli tanieją. Weźmy na przykład stary używany telefon komórkowy który zastąpiłeś nowszym modelem. Sprzedając go teraz dostaniesz więcej niż za rok czy nawet pół. Technologia idzie do przodu i przez to ceny nowszych smartfonów są z czasem coraz bardziej atrakcyjne, a te starsze po kilku latach do niczego się nie nadają. Tak jest z wieloma innymi niepotrzebnymi rzeczami, sprzedaj to co uważasz za słuszne i doładuj swoją poduszkę finansową.
7. Jak efektywnie oszczędzać – płać w terminie
Pamiętaj aby płacić wszystkie zobowiązania w terminie. Każde spóźnienie się z zapłatą generuje dodatkowe odsetki, których nie musisz płacić. Pomocne tutaj jest ustawienie stałych zleceń przelewu lub zapisanie wszystkich ważnych dat w kalendarzu.
8. Szukaj promocji i okazji zakupowych
Jeśli zamierzasz coś kupić sprawdzaj cenę w różnych sklepach. Szukaj promocji i okazji, korzystaj z kodów rabatowych. Jeśli zamawiasz na Internecie staraj się robić zakupy w jednym sklepie, unikniesz dodatkowych kosztów wysyłki. Jak możesz kupuj używane produkty.
Sam niedawno zaoszczędziłem 50zł na dwóch książkach. Ceny nowych w księgarni wynosiły odpowiednio: Wspomnienia gracza giełdowego – 60zł i Droga żółwia – 44zł plus koszty wysyłki razem 110zł.
Kilka dni przeglądałem portale z ogłoszeniami lokalnymi i udało mi się znaleźć sprzedającego, który miał akurat obie pozycje w swojej ofercie. Napisałem wiadomość i dogadaliśmy się na 60zł za dwie razem z wysyłką. Książki były używane ale w bardzo dobrym stanie, dzięki temu zaoszczędziłem 50zł.
9. Korzystaj z listy zakupów
Staraj się robić regularnie większe zakupy i przed nimi zawsze zrób listę potrzebnych produktów. Pomyśl jakie rzeczy są niezbędne i co musisz kupić. Unikniesz w ten sposób dodatkowych nieplanowanych produktów w koszyku. Jeśli już jesteśmy w temacie zakupów powiem Ci ciekawostkę. Statystycznie osoby głodne kupują więcej niż najedzone. Także kupuj zawsze z pełnym brzuchem.
Na pierwszy rzut oka nie jest to sposób na oszczędzanie. Natomiast jeśli przyjrzymy mu się bliżej okaże się, że nie jest to takie bardzo abstrakcyjne.
10. Jak efektywnie oszczędzać – opłaty i prowizje bankowe
Sprawdź jakie masz opłaty za prowadzenie rachunku w banku, przelewy czy korzystanie z karty płatniczej. Jakie jest oprocentowanie Twojego rachunku oszczędnościowego i ile tak naprawdę zabiera Ci Bank. To samo tyczy się oprocentowania debetu na rachunku czy odsetki z karty kredytowej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zrezygnowanie z ujemnego salda i nie używanie karty kredytowej.
Porównaj swoje opłaty i prowizje z konkurencją i tak jak w poprzednich przypadkach, jeśli znajdziesz lepszą ofertę zastanów się nad zmianą banku.
Do porównania ofert używam strony -> Ranking kont osobistych
Edukacja to kolejny sprawdzony sposób na oszczędzanie!
Czytaj książki, artykuły, oglądaj filmy słuchaj podcastów o oszczędzaniu. Rozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi znajomymi. Testuj nowe sposoby dziel się nimi z innymi. To kolejny i już ostatni sposób na oszczędzanie. Razem możemy więcej i razem stworzymy w Polsce dobrobyt dla kolejnych pokoleń, oszczędzając i mądrze inwestując swoje pieniądze. Takie jest moje marzenie.
To już wszystko co dzisiaj przygotowałem, podziel się swoimi pomysłami i sposobami w komentarzu! Napisz jak Ty oszczędzasz, bądź inspiracją dla nas wszystkich.