Kilka wskazówek jak skutecznie zmienić pracę
Statystyczny Polsk przed 25 rokiem życia zmienia pracę średnio co 14 miesięcy czyli nieco ponad rok. Osoby w przedziale 25-35 pracują w jednej firmie średnio 4 lata. Zmiana pracy w całej karierze zawodowej wydaje się nieunikniona. Warto zrobić to dobrze i być przygotowanym, dlatego dzisiaj Ci w tym pomogę. Jako, że sam planuję zmienić pacę, przygotowałem listę rzeczy i porad z których również Ty możesz skorzystać. Tak więc temat na dziś to zmiana pracy jak to zrobić sprawnie i dobrze.
Badaj rynek pracy
Znajomość rynku, aktualnych trendów i sytuacji w twojej okolicy to podstawa. Staraj się na bieżąco monitorować sytuację na kilku portalach ogłoszeniowych. Przydatne może być funkcja „Obserwuj wyszukiwanie” na OLX które po odpowiednim skonfigurowaniu powiadomi cię o nowych ogłoszeniach.
Oferty pracy znajdziesz na takich stronach jak:
OLX Pracuj Gowork Jooble
Pomyśl co chcesz robić
Niby błaha porada ale nie dla wszystkich oczywista. Jeśli pracujesz w jednym zawodzie długi okres czasu przykładowo 10 lat to przez ten czas sytuacja na rynku mogła się zmienić. Możliwe, że twój zawód już nie jest tak popularny i w okolicy twojego miejsca zamieszkania ciężko będzie pozostać w branży. Sprawdź to przed złożeniem wypowiedzenia.
Naucz się czegoś nowego
Po określeniu przyszłego kierunku zawodowego sprawdź jakie umiejętności będą Ci potrzebne. Każda branża cechuje się zestawem kluczowych umiejętności, spokojnie znajdziesz takie listy w internecie. Przykładowo ja zamierzam pójść w analizę danych i wiem, że potrzebuję szybciej pisać na komputerze, poprawić znajomość z Excela i odświeżyć swój język angielski.
Zmiana pracy – rozbuduj swoje CV
Cały czas aktualizuj swoje CV. Postaraj się by znalazło się w nim coś dodatkowego jakieś argumenty, które przyciągną uwagę twojego przyszłego pracodawcy. Dodatkowo zadbaj o ładny i oryginalny wygląd. Dokumenty z gotowych szablonów szybko wpadają do kosza już na etapie przeglądania.
Dokumentuj swoje osiągnięcia i sukcesy
Warto mieć się czym pochwalić jeśli nadarzy się okazja. Pomyśl co ciekawego robiłeś w swojej pracy lub po pracy, może okazać się, że coś co dla Ciebie jest zwykłą sprawą na osobie rekrutującej zrobi wrażenie. Ja od początku mojej pracy zbieram zdjęcia wyprodukowanych przeze mnie elementów, jeśli ktoś się zapyta co robiłem pokaże te najlepsze i najciekawsze.
Kontaktuj się bezpośrednio z firmą
Pomyślisz sobie ale fajnie byłoby pracować w firmie XYZ, ale niestety nie mają żadnego ogłoszenia i pewnie nikogo nie potrzebują. Nie zawsze tak jest, moim zdaniem warto pytać pisać i dzwonić. Jeśli masz im coś do zaoferowania warto napisać maila z zapytaniem. Często dzieje się tak, że pomimo braku rekrutacji znajdzie się miejsce dla wartościowego pracownika.
Zmiana pracy – przygotuj się na rozmowę o pracę
Rozmowa to kluczowy element warto być na niej przygotowanym. Bardzo pomocne może być zastanowienie się i poszukanie informacji o pytania jakie mogą paść od osoby rekrutującej. Znając pytania bez problemu będziesz mógł się na nie przygotować i odpowiedzieć płynnie z odpowiednią pewnością siebie.
Zwiększ pewność siebie
Rozmowy o pracę i sama zmiana pracy to niewątpliwie wielki stres, szczególnie jeśli robisz to stosunkowo rzadko. Dobrym pomysłem może być zwiększenie swojej pewności siebie. Zrobisz to chodząc na rozmowy o pracę. Fakt, że pracujesz w danej firmie nie zabrania Ci szukać alternatywy. Z każdą kolejną rozmową twoja pewność wzrośnie a do tego będziesz miał większe doświadczenie co pozwoli Ci się lepiej przygotować do kolejnych.
Zmiana pracy – przygotuj się na to finansowo
Dobrym pomysłem jest zgromadzenie poduszki finansowej przed złożeniem wypowiedzenia. Poduszka finansowa pozwoli Ci dużo spokojniej podejść do tematu zmiany pracy. Posiadając oszczędności nie będziesz zmuszony się śpieszyć dzięki czemu zwiększysz swoje szansę na znalezienie najlepszej oferty pracy. Jak stworzyć taką poduszkę przeczytasz tutaj -> poduszka finansowa
Zmieniaj pracę płynnie
Wcześniej pisałem o poduszce to fakt, ale najlepsze wyjście to płynna zmiana pracy. Sytuacja w której damy sobie czas na odpoczynek i wystąpi przerwa w zatrudnieniu w mojej ocenie nie jest niczym dobrym. Będąc w takim położeniu wydajemy pieniądze jednocześnie nic nie zarabiając.
Wykorzystaj swój urlop
Jeśli z wyprzedzeniem planujesz zmianę pracy, dobrym pomysłem jest wykorzystanie do tego urlopu. Przykładowo wiedząc, że chcesz zmienić pracę we wrześniu, najlepszym wyjściem jest oszczędzanie urlopu aż do końca okresu wypowiedzenia. Dwa tygodnie wolnego w starej pracy dają fajne możliwości na spokojne załatwienie formalności w nowej pracy a dodatkowo otrzymasz za nie wynagrodzenie.
Zmiana pracy jak to zrobić – sprawdź opinie
Warto przed zmianą pracy sprawdzić opinie o firmie do której aplikujemy i porozmawiać z jej pracownikami. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko złego wyboru i zapewne dowiesz się kilku przydatnych rzeczy.
Proś o rekomendacje
Jeśli nie masz konfliktu z swoim obecnym przełożonym dobrym pomysłem jest poproszenie go o rekomendacje. Często rekruterzy kontaktują się z poprzednimi przełożonymi kandydatów w celu uzyskania informacji o pracowniku z bezpośredniego źródła. Za zgodą przełożonego taką informację można również umieścić w CV lub mailu aplikując na nowe stanowisko.
Zmiana pracy – podziel się swoją opinią
A czy ty zmieniałeś już pracę? A może się do tego przygotowujesz i masz jakieś ciekawe wskazówki. Podziel się nimi w komentarzu!
Chcesz więcej ciekawego kontentu?
Zapisz się do Newslettera i rozwijaj razem z nami