Jak zbudować poduszkę finansową?

Krótki poradnik o tym jak zbudować poduszkę finansową

Zacząłeś oszczędzać, super! Wiesz już jak to robić i gdzie trzymać swoje pieniądze. Teraz przyszedł czas na stworzenie swojej własnej poduszki finansowej. Pewnie już niejednokrotnie o niej słyszałeś, dlatego dzisiaj zajmiemy się tematem i odpowiedzią na pytanie, jak zbudować poduszkę finansową?

Co to jest poduszka finansowa?

Aby odpowiedzieć na pytanie z tytułu, najpierw musimy sprecyzować co to dokładnie jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa jest to Twój prywatny fundusz bezpieczeństwa. Pieniądze, które możesz szybko użyć w przypadku nagłej potrzeby.

Po co mi taka poduszka?

Zobacz, w samochodzie mamy poduszki powietrzne, które chronią nas podczas wypadku. Tak samo jest z finansami. Posiadanie takiej poduszki chroni Ciebie i Twoich bliskich przed niezliczoną ilością problemów, nie tylko finansowych. Wymieńmy sobie kilka z nich:

  • nieoczekiwane zwolnienie z pracy
  • choroba Twoja lub bliskich
  • nagła awaria samochodu
  • kryzys finansowy
  • duży mandat do zapłacenia
  • zaległa rata kredytu lub odsetki

Na dowód słuszności tezy, że każdy powinien posiadać swój własny fundusz bezpieczeństwa podam przykład, który miał miejsce nie tak dawno bo w marcu 2020 roku. Na świecie wybuchła pandemia wirusa, gospodarka niemal stanęła w miejscu. Niektóre branże całkowicie zaprzestały swojej działalności. Pomyśl, że jesteś kelnerem w jednej z Warszawskich restauracji. Zarabiasz nieźle i postanawiasz wziąć kredyt na mieszkanie. Pracujesz sam bo żona wychowuje dzieci. Zastanów się co się stanie jeśli nagle stracisz pensje, nie masz żadnych oszczędności a do tego musisz wyżywić całą rodzinę i zapłacić ratę kredytu? Nikt na Twoim miejscu nie był by zadowolony. Powiem więcej, wielu nie wytrzymałoby tego psychicznie i łatwo by się poddało. Jestem przekonany, że jakaś część osób była wtedy w takiej lub podobnej sytuacji. Posiadanie poduszki finansowej w tym trudnym okresie jest zbawienne.

Jak zbudować poduszkę finansową – plan?

To bardzo proste. Polecam Ci metodyczne podejście do tematu. Zacznij od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

  1. Jaką kwotę chcę zgromadzić?
  2. Ile jestem w stanie regularnie wpłacać?
  3. Gdzie będę przechowywał kapitał?
  4. Co upoważnia mnie do skorzystania z tych pieniędzy?

Jaką kwotę jestem w stanie zgromadzić?

Możesz z góry ustalić jakąś kwotę np 10 000zł, ale jeśli nigdy nie miałeś takiej poduszki polecam Ci na początek spróbować zgromadzić swoje pierwsze 2 000zł. Zobaczysz jak po osiągnięciu celu zmieni się Twoje zachowanie i myślenie, o ile będziesz spokojniejszy i opanowany.

Kolejnym celem, będzie zgromadzenie takiej sumy która pozwoli Ci spokojnie przeżyć określoną przez Ciebie ilość czasu. Przykładowo niech będzie to 3 miesiące. Miesięczne koszty mnożymy na liczbę miesięcy i mamy sumę. Jeśli koszty wynoszą 3 000zł miesięcznie poduszka powinna wynosić 9 000zł.

Według mnie fajnie jest mieć poduszkę na co najmniej pół roku.

Jak zbudować poduszkę finansową – regularność?

To determinuje cel i czas w jakim jesteśmy w stanie go zrealizować. Ustalanie kwoty poruszaliśmy w tym artykule -> Jak zacząć oszczędzać?.

Najważniejsze jest to, żeby ustalić taki poziom wpłaty który będziemy regularnie utrzymywać w długim terminie.

Gdzie będę przechowywał kapitał?

Kolejnym krokiem jest ustalenie miejsca przechowywania naszych pieniędzy. Konto oszczędnościowe jest tu moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Możemy ustawić stałe zlecenie przelewu z naszego rachunku osobistego, do utrzymania regularności wpłat. Dodatkowo korzystając z konta oszczędnościowego w razie konieczności mammy łatwy dostęp do naszego kapitału i właśnie o to chodzi.

Nie polecam lokat i inwestycji bez zbudowanej poduszki finansowej. Ograniczają one dostępność naszych środków, warto się nimi zainteresować dopiero na późniejszym etapie oszczędzania.

Co upoważnia mnie do skorzystania z tych pieniędzy?

Ostatnim krokiem jest wypisanie sytuacji w jakich możemy skorzystać z środków zgromadzonych na naszym funduszu bezpieczeństwa. Może wydawać się to śmieszne, bo przecież jasno powiedzieliśmy sobie, że w nieoczekiwanych i nagłych przypadkach. Tylko dla jednych będzie to awaria samochodu, a dla innych premiera nowego smartfona  Warto pomyśleć o tym na samym początku, by później nie dać się złapać na ekstra niepotrzebne wydatki.

Jak zbudować poduszkę finansową – podsumowanie

Z całego serca zachęcam wszystkich do stworzenia takiego funduszu bezpieczeństwa dla siebie i bliskich. Nie daj się zaskoczyć, bądź przezorny i inteligentny finansowo. Zobaczysz ile nerwów Ci to zaoszczędzi a w skrajnych przypadkach, może nawet uratować życie. Tyle ode mnie w tym wpisie, podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat poduszki finansowej w komentarzu.

Mój portfel edukacyjny znajdziesz tutaj –> Portfel WMB

Poduszka finansowa z innej strony –> Poduszka finansowa

Dodaj komentarz