W poprzednim wpisie o oszczędzaniu, skupiliśmy się na tym, dlaczego warto oszczędzać pieniądze. Mam nadzieję, że przekonałeś się co do słuszności tej tezy i chcesz zacząć oszczędzać. Jeśli tak to zapraszam.
Jak zacząć oszczędzać – stwórz reguły gry
Stworzenie planu to dobry pomysł na początek i baza do budowania naszego kapitału. Tak więc aby efektywnie i długoterminowo oszczędzać pieniądze potrzebujemy określić kilka ważnych aspektów takich jak:
- Cel (na co będziemy oszczędzać)
- Cykliczność (w jakich odstępach czasu)
- Źródła (z czego będą pochodzić nasze oszczędności)
- Kwota (ile możemy odłożyć w danym okresie czasu)
Na co oszczędzasz?
Kluczowe pytanie, po co? Zastanów się nad tym i zapisz. Celem może być zakup telewizora, komputera, wyjazd na wakacje czy po prostu zgromadzenie poduszki finansowej na gorsze czasy. Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci określić kwotę jaka potrzebujesz i oszacować czas w jakim masz szanse to osiągnąć.
Kiedy?
Druga sprawa, określ kiedy zamierzasz wpłacać pieniądze na rachunek oszczędnościowy lub wrzucać do skarbonki (w zależności od tego jaką formę przechowywania oszczędności preferujesz). Przykładowo możesz postanowić, że będziesz odkładał zawsze 10 dnia każdego miesiąca zaraz po wypłacie, albo jeśli chcesz w innym odpowiednim dla Ciebie momencie.
Z czego?
Kolejna sprawa to z czego będą pochodzić Twoje oszczędności. Wypisz wszystkie źródła dochodu i rzeczy na których możesz zaoszczędzić (lista rzeczy na których możesz zaoszczędzić). Dzięki temu będziesz mógł oszacować jaką kwotę jesteś w stanie regularnie odkładać.
Ile?
Gdy masz już ustalony cel, wiesz ile potrzebujesz i jakie są Twoje źródła dochodu określ jaką kwotę będziesz regularnie oszczędzał. Może to być określony procent Twojego dochodu np 10% miesięcznie lub sztywno założona wartość np 200zł.
Jak zacząć oszczędzać – przykładowy plan
Mirek nauczony wydarzeniami z poprzedniego artykułu postanowił zacząć oszczędzać i stworzył swój własny plan. Zaczął od określenia celu na jaki zbiera pieniądze. W jego przypadku było to stworzenie poduszki finansowej w wysokości miesięcznego wynagrodzenia czyli 3 000zł. Zdawał sobie sprawę z tego, że nie może czekać z przelewem na konto oszczędnościowe do końca miesiąca i postanowił odkładać regularnie co miesiąc w dniu wypłaty. Wypisał wszystkie swoje dochody i pomysły na to gdzie może zaoszczędzić kilka złotych.
Wyszło mu, że z wypłaty jest w stanie odłożyć 200zł, dodatkowo zrezygnował z subskrypcji serwisu streamingowego co dało mu kolejne 50zł miesięcznie. Renegocjował umowę abonamentową na internet i telefon na czym zyskał drugie 50zł. Po podliczeniu wszystkiego okazało się że jest w stanie odkładać na swoje konto równo 300zł każdego 10 dnia miesiąca. Mirkowi bardzo zależało na zbudowaniu tej poduszki dlatego zadeklarował, że odłoży również wszystkie nadwyżki jakie uda mu się w danym miesiącu wypracować. Tym sposobem Mirek osiągnie swój cel maksymalnie po 10 miesiącach oszczędzania.
Systematyczność i monitorowanie postępów
Kluczem w oszczędzaniu jest systematyczność, pomocne w tym może być monitorowanie postępów jakie robimy. Dobrym sposobem będzie wypisywanie sobie wszystkich wpłat na konto oszczędnościowe jakich dokonujemy lub stworzenie tabeli excel z wykresem procentowym tego co już odłożyliśmy. Takie liczby działają na wyobraźnie i mobilizują do dalszej pracy. Z każdą kolejną wpłatą będziesz widział jak Twoje oszczędności rosną i jak blisko celu już jesteś.
Jak zacząć oszczędzać – podsumowanie
Pomyśl co możesz zrobić, stwórz swój plan oszczędzania, zapisz go i systematycznie realizuj. To najszybsza i najlepsza metoda efektywnego i długoterminowego oszczędzania. W kolejnym artykule skupię się na czym konkretnie możesz zaoszczędzić.
Bardzo dużo przydatnej i ciekawej wiedzy na temat oszczędzania znajdziesz na kanale Tomka Jaroszka Doradca TV -> YouTube