Jak stworzyć dobry plan inwestycyjny? – tworzenie planu inwestycyjnego
Znasz już podstawowe informacje odnośnie inwestowania więc możemy zaczynać. Teraz przyszedł czas na myślenie i tworzenie planu inwestycyjnego. Tym wpisem pomogę Ci stworzyć dopasowany do Ciebie plan inwestycyjny, tak byś czuł się komfortowo i swobodnie stawiał pierwsze kroki w inwestowaniu.
Tworzenie planu inwestycyjnego – cel
Tak jak we wszystkim na początku musisz zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, po co w ogóle chcę inwestować? Najpopularniejsze powody dla których inwestujemy przedstawiłem w drugim artykule z tej serii, jeśli go nie czytałeś zapraszam -> Po co ludzie inwestują pieniądze?
Tworzenie planu inwestycyjnego – strategia
Mamy już sprecyzowany cel, super! Teraz przyszedł czas na stworzenie prostej strategii inwestycyjnej. Aby to zrobić musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
- Jaką kwotę pieniędzy mogę zainwestować?
- Jak duże ryzyko mogę podjąć?
- Chcę zarządzać swoim portfelem aktywnie czy pasywnie?
- W jakie aktywa będę inwestował?
- Jaki będzie mój punkt wyjścia z inwestycji?
Jaką kwotę pieniędzy mogę zainwestować?
Chcesz inwestować i kupować aktywa regularnie co pewien czas, czy może wolisz kupić raz i trzymać? Musisz określić sobie ile i w jakich warunkach będziesz inwestował. Najważniejszą i kluczową kwestią odnośnie pieniędzy jest “Inwestuj tyle ile jesteś w stanie stracić”. Na pewno nie powinieneś inwestować pieniędzy pożyczonych i tych, których w nagłych przypadkach możesz potrzebować.
Na początek w ramach edukacji polecam Ci odłożyć jakąś małą kwotę, której strata nie będzie wiązała się z bólem serca i poeksperymentować.
Jak duże ryzyko mogę podjąć?
Kolejna kwestia to ryzyko jakie możesz ponieść. Każde klasy aktywów cechują się inną zmiennością a co za tym idzie innym ryzykiem. Do najbardziej bezpiecznych należą obligacje rządowe na przykład Amerykańskie. Jest małe prawdopodobieństwo, że ich emitent w tym wypadku rząd USA upadnie i będzie niewypłacalny. Niewątpliwie z niskim ryzykiem w parze idą niskie stopy zwrotu z inwestycji to normalne. Najbardziej ryzykowne instrumenty to kontrakty terminowe i rynek Forex. Handel tam odbywa się na dużej dźwigni finansowej i nawet lekkie różnice kursów mogą wyzerować nam cały depozyt inwestycyjny.
Chcę zarządzać swoim portfelem aktywnie czy pasywnie?
Chcesz aktywnie śledzić i zmieniać instrumenty w swoim portfelu. Mieć realny wpływ na wszystkie jego składniki. Dokupować akcje spółek energetycznych w trakcie hossy tego sektora i sprzedawać akcje banków jak zobaczysz że radzą sobie słabo. Czy może wolisz inwestować pasywnie kupując jedynie jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub ETF-ach.
Jeśli masz czas i lubisz to robić zarządzanie aktywne jest dla Ciebie. Natomiast jeśli wolisz zająć się czymś innym i chcesz by Twoje pieniądze pracowały bez Twojej ingerencji, możesz inwestować w fundusze, obligacje lub fizyczne metale szlachetne takie jak złoto czy srebro.
W jakie aktywa aktywa będę inwestował?
To w jakie aktywa będziesz inwestował uzależnione jest od odpowiedzi na wcześniejsze pytania. Wybór uzależniony jest od ryzyka, kapitału i zarządzania portfelem inwestycyjnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie instrumentów finansowych i o tym w co możesz inwestować zapraszam Cię do poprzednich artykułów w tej kategorii.
Jaki będzie mój punkt wyjścia z inwestycji?
Krótko mówiąc co musi się stać byś sprzedał swoje aktywa lub zamkną pozycję na giełdzie. Trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Uchroni Cię to od sytuacji w której będziesz trzymał taniejące akcje w nieskończoność zamiast wyjść z nich i sprzedać je w ustalonym wcześniej punkcie wyjścia.
Punktem wyjścia może być procent wartości inwestycji lub jakieś niesprzyjające okoliczności na rynku. Przykładowo kupujesz akcje PKN Orlen po 100zł za sztukę i mówisz sobie, że w przypadku gdy pomylisz się z prognozą i cena akacji zacznie spadać sprzedasz ją tracąc maksymalnie 20% czyli po 80zł za sztukę.
Tworzenie planu inwestycyjnego – przykładowy plan
Mirek widząc to jak działa ZUS postanawia, że sam zatroszczy się o swoje finanse na emeryturze. Na przykładzie tego wpisu tworzy strategię która będzie bardzo prosta i przyniesie mu zyski w przyszłości.
Pierwszym krokiem jaki wykonał było określenie sumy jaką jest w stanie inwestować. Postanowił, że 50% swoich oszczędności będzie inwestował 4 razy w roku czyli co kwartał. Nie chce dużo ryzykować i nie ma czasu na aktywne zarządzanie. Zauważył on, że wycena srebra jest atrakcyjna i w ten surowiec będzie inwestował swoje pieniądze.
Mirek postanowił raz na kwartał za 50% swoich oszczędności kupować tanie srebrne monety inwestycyjne i trzymać je aż do emerytury. Liczy na wzrost ceny srebra w przyszłości i solidny zwrot z inwestycji. Punktem wyjścia będzie załamanie rynku metali szlachetnych. Drobne spadki wyceny srebra nie spowodują paniki u Mirka, zamierza on trzymać je aż do czasu przejścia na emeryturę.
Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem swoich pierwszych pieniędzy przeczytaj wszystkie artykuły w tej kategorii, poznaj podstawy ekonomii i stwórz swój plan zanim rozpoczniesz. Uchroni Cię przed dużymi stratami i pomoże w sytuacjach kryzysowych.
Jeśli chcesz zobaczyć jak mi idzie inwestowanie zerknij do zakładki Portfel WMB.
Dom maklerski z jakiego korzystam to BOSSA -> Bossa Oferta