Kilka powodów dla których warto czytać książki
Czy warto czytać książki? Oczywiście, że tak! Poniżej znajdziesz kilka ciekawych argumentów potwierdzających tę tezę.
„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
Czy warto czytać książki – geneza
Kilka dni temu natknąłem się na ciekawe badanie przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową na temat poziomu czytelnictwa wśród Polaków w 2020 roku. Jak widzisz na wykresie poniżej Polska w 2020 roku odnotowała wzrost liczby osób czytających o prawie 7% względem roku poprzedniego. Tendencja wzrostowa utrzymuje się już 3 rok z rzędu, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy. Prawdą jest to, że nadal dużo nam brakuje do wyników z lat 2002-2006 ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Chętnie dołożę jakąś cegiełkę, do tego by więcej Polaków sięgnęło po książkę. Dlatego postanowiłem przeszukać wszystkie dostępne mi źródła i przedstawić Ci kilka zalet czytania. Mam ogromną nadzieję, że zainspiruje tym przynajmniej jedną osobę do czytania książek.
Czytanie wydłuża życie
Fakt pierwszy musi być duży i z rozmachem. To nie żart, czytanie może wpłynąć na wydłużenie życia. Na podstawie wyników obserwacji przeprowadzonych przez zespół Avni Bavishi z Uniwersytetu Yale wynika jasno, że osoby które na czytanie poświęcały ponad 3,5 godziny tygodniowo (30 minut dziennie) są o 17% mniej narażone na śmierć niż osoby w ogóle nie czytające.
Warto jednak dodać, że efekt udowodniony w badaniu dotyczy czytania tylko i wyłącznie książek.
Czy warto czytać książki – czytanie obniża poziom stresu
Badanie przeprowadzone w 2009 roku na University of Sussex wykazało, że wystarczy 6 minut czytania aby zmniejszyć poziom stresu nawet o 68%.
Czytanie działa lepiej i szybciej niż inne metody relaksacyjne, takie jak słuchanie muzyki czy wypicie filiżanki gorącej herbaty.
Czytanie zwiększa szanse na bogactwo
Amerykański socjoekonomista Pana Randall Bell napisał kiedyś:
„Ci, którzy czytają siedem lub więcej książek rocznie, są o ponad 122% bardziej skłonni do bycia milionerami, w przeciwieństwie do tych osób, które nigdy nie przeczytały żadnej książki lub przeczytały tylko od jednej do trzech książek rocznie”.
7 książek rocznie to tylko nieco więcej niż jedna na 2 miesiące. Bułka z masłem!
Czytanie to trening dla mózgu
Jak napisał kiedyś Pan Joseph Addison „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenie dla ciała”.
Badania potwierdziły, że czytanie stymuluje złożoną sieć obwodów i sygnałów w mózgu. Dodatkowo, gdy poprawisz swoją umiejętność czytania, sieci te stają się silniejsze i bardziej wyrafinowane.
Badania wykazały, że wydajność mózgu wzrasta podczas czytania i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, co udowadnia ogromne korzyści płynące z codziennego czytania książek.
Czytanie dba o Twoje zdrowie
Różne badania dowodzą fakt, że ludzie, którzy utrzymują wyższą aktywność mózgu, czytając lub grając w wymagające gry umysłowe, takie jak szachy, są 2,5 razy mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera niż ci, którzy spędzają czas wolny wykonując mniej stymulujące czynności.
Dodatkowo przeprowadzone badania wykazały, że zachowanie wyższej aktywności umysłowej może spowolnić lub zapobiec postępowaniu choroby Alzheimera i Demencji.
Czy warto czytać książki – podejmujesz wyzwanie?
Jak się domyślasz czytanie niesie za sobą dużo więcej pozytywnych skutków ubocznych, takich jak, większa inteligencja, poprawa cierpliwości, pomaga lepiej zrozumieć i komunikować się z ludźmi czy pobudza wyobraźnię.
Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, liczę na to, że nawet jeśli teraz nie czytasz zbyt wiele to zaczniesz i to szybko. Też kiedyś nie czytałem prawie w ogóle. W rodzinnym domu było mało książek i rzadko się o nich rozmawiało. W czasach szkolnych gdy czytanie lektur było obowiązkowe, też nie przeczytałem pewnie ani jednej.
Skończyłem szkołę i zacząłem się interesować różnymi rzeczami to właśnie wtedy zacząłem czytać. Zawsze jak wskakiwało jakieś nowe zainteresowanie zaczynałem od książek. Wszystkie te przeczytane książki dały mi ogromną wiedzę i bardzo wzbogaciły moje słownictwo. Dzięki nim nauczyłem się lepiej pisać i rozmawiać z innymi ludźmi.
Ten rok dobiega już końca, cel jaki sobie w nim obrałem to przeczytać minimum 12 książek. Bez większego wysiłku już prawie go zrealizowałem. Na kolejny 2022 rok planuje zwiększyć tą ilość do 15. A co przyniesie przyszłość, zobaczymy. Na pewno z każdym rokiem chcę zwiększać tą ilość bo czytanie to coś niesamowitego.
Gdy przeczytasz przynajmniej 7 książek w 2022 roku, znajdziesz się w skromnym gronie 10% najbardziej aktywnych czytelników.
Tutaj znajdziesz aktualną listę moich przeczytanych książek -> Książki jakie przeczytałem.
Jeśli chcesz zobaczyć jak mi idzie na mojej stronie w zakładce -> 3 poziomy znajdziesz aktualny stan przeczytanych przeze mnie książek.
Tutaj znajdziesz książki, opinie i recenzje -> Lubimy czytać
Jeśli tylko masz ochotę podziel się proszę swoimi planami czy spostrzeżeniami na temat czytania w komentarzu poniżej.